lodowki24h.pl

Blog tematyczny o technologiach.

Komputer

Jak poprawić trwałość i wydajność pojazdu

Jak poprawić trwałość i wydajność pojazdu

Samochody osobowe to maszyny projektowane z myślą o tym, żeby służyć przez całe lata. Przykładowo średni wiek samochodu poruszającego się po polskich drogach to ponad 14 lat. Aby jednak samochód mógł służyć przez całe dekady, musi być odpowiednio eksploatowany. W tym wpisie podpowiemy, jak dbać o samochód, aby poprawić jego trwałość i wydajność.

Systematyczne serwisowanie

Podstawową kwestią w tej sytuacji jest systematyczne wymienianie płynów, filtrów i innych części eksploatacyjnych zgodnie z zaleceniami producenta. Tego typu serwis należy przeprowadzać przynajmniej raz do roku. W przypadku nieco starszych samochodów dobrą praktyką jest łączenie go z corocznym i obowiązkowym przeglądem technicznym. Jeśli więc widzisz, że zbliża się termin badania technicznego, to zanim się na nie zgłosisz, umów się ze swoim mechanikiem i poproś go o wymianę wszystkich koniecznych części i płynów. W ten sposób nie tylko utrzymasz samochód w dobrym stanie i przedłużysz jego żywotność, ale też upewnisz się, że na zbliżającym się przeglądzie technicznym nie spotka cię jakaś nieprzyjemna niespodzianka.

Oleje i płyny dobrej jakości

Wielu osobom wydaje się, że olej to olej, a płyn to płyn. Jest to jednak myślenie błędne. Oleje i płyny samochodowe różnią się między sobą w zależności od producenta i typu płynu. Jeśli więc chcesz, aby twój samochód działał bezawaryjnie, to musisz wybierać oleje i płyny zalecane przez producenta i wyprodukowane przez producentów dbających o jakość. Pamiętaj też, aby systematycznie sprawdzać ich poziom i go na bieżąco uzupełniać, a jeśli zauważysz, że któryś z nich znika szybciej niż powinien, to poproś swojego mechanika o sprawdzenie układu związanego z tym płynem.

Styl jazdy

To jak długo twój samochód będzie w stanie poruszać się bez awarii zależy też od twojego stylu jazdy. Gwałtowne puszczanie sprzęgła, jazda na wysokich obrotach czy ostre hamowanie wpływa negatywnie na tempo zużywania się poszczególnych części. Jeśli więc chcesz, aby twój samochód pracował bezawaryjnie, to musisz nieco powstrzymać swojego wewnętrznego rajdowca i jeździć nieco spokojniej.

Materiał zewnętrzny

Udostępnij