lodowki24h.pl

Blog tematyczny o technologiach.

Komputer

Najważniejsze zalety korzystania z komputerów nauce

Najważniejsze zalety korzystania z komputerów nauce

Nauka w szkole na przestrzeni ostatnich lat znacznie się zmieniła. Rodzice posyłający dziś do szkoły swoje dzieci mogą zetknąć się z zupełnie inną rzeczywistością niż ta, której sami doświadczyli, siedząc w szkolnych ławkach. Zdecydowanie najważniejszą zmianą jest szerokie wykorzystywanie do nauki komputera. Czy jest to jednak zmiana na lepsze? Jakie są najważniejsze korzyści wykorzystywania komputera do nauki, a także jakie mogą być tego wady? Na koniec warto się jeszcze dowiedzieć, jak konkretnie można wykorzystywać komputer w szkole.

Zalety korzystania z komputerów nauce

Jaka jest zdecydowanie najważniejsza zaleta wykorzystywania komputerów w nauce? Bez wątpienia każdy rodzic przyzna, że dzięki temu możliwe jest łatwiejsze skłonienie i zainteresowanie dzieci nauką. Maluchy lgną do komputerów, a więc chętniej uczestniczą w nauce.
Inną bardzo dużą zaletą jest to, że nauka na komputerach zwykle realizowana jest w bardzo atrakcyjny wizualnie sposób. Programy, które wykorzystywane są do prowadzenia wirtualnych lekcji w prosty, przystępny i bardzo ciekawy sposób prezentują poszczególne treści, co sprzyja łatwiejszemu przyswajaniu przez maluchy wiedzy.
Kolejną bardzo dużą zaletą jest także to, że komputer daje możliwość bardzo dużej personalizacji. Jeśli więc dziecko ma problemy z widzeniem czy też np. innego rodzaju zaburzenia, łatwo dostosować sprzęt pod dziecko.
Oczywiście trzeba mieć także na uwadze to, że w dzisiejszych czasach dzieci znacznie łatwiej przyswajają wiedzę z urządzeń elektronicznych. Jeśli otoczone są smartfonami i tabletami, komputer do nauki wydaje się naturalnym narzędziem.

Wady korzystania z komputerów w nauce

Jak więc widać po powyższym przykładzie, komputery w szkole to naprawdę ogromne korzyści. Zanim jednak zacznie się je szeroko stosować, warto się najpierw zastanowić i przemyśleć kwestię tego, czy komputer wykorzystywany w nauce nie wiążą się z pewnymi wadami. Jak to wiec wygląda w szczegółach?
Przede wszystkim wiedzieć trzeba to, że dziecko podczas korzystania z komputera podczas nauki może mieć problemy z koncentracją. Komputer to maszyna, która przez dzieci wykorzystywana jest przede wszystkim do rozrywki, co może rodzić pewne problemy.
Co więcej, komputer może także powodować trudności w przyswajaniu pewnych umiejętności. Trudno sobie bowiem wyobrazić naukę pisania lub też rysownia na komputerze. A jak wiadomo, są to podstawowe umiejętności i czynności realizowane w szkole przez małe dzieci.

Komputery w szkole — do czego mogą być wykorzystywane?

Pomimo tego, że nauka w szkole przy pomocy komputera ma pewne wady, mimo wszystko jest szeroko stosowana. Warto się więc teraz zastanowić nad tym, jakie konkretnie zajęcia mogą być realizowane.
Zdecydowanie najczęściej komputer wykorzystywany jest w szkole do nauki matematyki, może być również świetnym narzędziem do przyswajania podczas programowania, tworzenia prezentacji czy też oczywiście pisania na klawiaturze i podstawowej obróbki tekstu. Możliwości w tym zakresie są naprawdę olbrzymie i z pewnością kreatywny nauczyciel znajdzie rewelacyjne zastosowania dla tej maszyny.

Udostępnij