lodowki24h.pl

Blog tematyczny o technologiach.

RTV i AGD

Jak zarejestrować telewizor? Co warto wiedzieć?

Jak zarejestrować telewizor? Co warto wiedzieć?

Każdy obywatel zobowiązany jest do opłacania różnego rodzaju podatków lub danin. Wśród tych najpopularniejszych wymienić trzeba podatek dochodowy, od gruntu, nieruchomości czy też VAT. Jak się jednak okazuje, innym równie powszechnym podatkiem jest abonament RTV. Co powinno się o nim wiedzieć, czyli kto musi go opłacać, a także jak zarejestrować telewizor lub radio?

Czym jest abonament RTV?

Od czego należy zacząć zdobywanie wiedzy na temat abonamentu RTV? Najlepiej od samego początku, czyli po prostu od tego, czym taki abonament tak właściwie jest.
Jest to swego rodzaju opłata, do której zobowiązany jest posiadacz telewizora lub radia. Według ustawy, na podstawie której pobierane są takie opłaty, głównym celem jej pobierania jest finansowanie mediów publicznych, czyli telewizji i radia.
Ile konkretnie wynosi taka opłata? Oczywiście każdego roku opłata ta jest waloryzowana, lecz w 2022 roku określona została na 7,5 zł miesięcznie za odbiornik radiowy i 24,5 zł za odbiornik telewizyjny. Oczywiście w przypadku opłacania abonamentu za rok z góry możliwe są znaczne zniżki.

Czy trzeba płacić abonament RTV?

Bez względu jednak na to, czy płaci się co miesiąc, czy też raz w roku, tak czy inaczej jest to stosunkowo wysoka opłata. Tym bardziej, jeśli nie ogląda się telewizji publicznej lub nie słucha publicznego radia. Powoduje to, że wiele osób zadaje sobie pytanie, czy każdy musi taki abonament opłacać. Czy są jakieś osoby, które są z niego zwolnione?
Jak się okazuje, istnieją dwie grupy społeczne, które są zwolnione z opłacania takiego abonamentu. Zdecydowanie najliczniejsza jest ta grupa osób, które ukończyły 75 lat życia. Z uwagi na wiek emeryci po ukończeniu tego wieku nie muszą już więcej opłacać abonamentu. Drugą grupą zwolnioną z opłacania tej daniny są niepełnosprawni z I grupą inwalidzką.

W jaki sposób zarejestrować telewizor lub radio?

Skoro już wiadomo, czym jest abonament radiowo-telewizyjny, a także jakie są jego stawki, warto się teraz dowiedzieć, jakie są kary za jego nieopłacanie. Jak się bowiem okazuje, jest to danina obowiązkowa. Jeśli ktoś zostanie przyłapany na nieopłacaniu abonamentu, może zostać na niego nałożona kara administracyjna w kwocie aż 735 zł. Jest to więc naprawdę duża suma dla każdego gospodarstwa domowego. Nic więc dziwnego, że tak wiele osób zastanawia się nad tym, jak zacząć płacić abonament.

Jeśli chce się zacząć płacić abonament RTV, przede wszystkim trzeba na samym początku zarejestrować swój odbiornik. Powinno się to zrobić w ciągu maksymalnie 14 dni od jego zakupienia. Gdzie można to zrobić? Zdecydowanie najłatwiej udać się po prostu do najbliższej placówki pocztowej i tam po wypełnieniu prostego druku można zarejestrować swój odbiornik. Jeśli jednak ktoś chciałby unikać np. kolejek do okienka, to w takim wypadku polecane będzie zarejestrowanie telewizora lub radia po prostu przez internet. Po kilku dniach po wypełnieniu formularza internetowego otrzymamy list z formularzem pisemnym, który należy podpisać i wysłać. Dzięki temu odbiorniki będą zarejestrowane.

Udostępnij