lodowki24h.pl

Blog tematyczny o technologiach.

RTV i AGD

Oznaczenia na lodówce na które warto zwrócić uwagę

Oznaczenia na lodówce na które warto zwrócić uwagę

Producenci sprzętu AGD chcą przyciągnąć do siebie, jak największą liczbę potencjalnych klientów, dlatego też systematycznie ulepszają swoje urządzenia. Co roku pojawiają się nowe technologie na które warto zwrócić uwagę. W ostatnim czasie cena prądu cały czas idzie w górę, dlatego też coraz większą rolę odgrywają klasy energetyczne. Z niniejszego artykułu dowiedzą się Państwo na które oznaczenia na lodówce warto zwrócić uwagę.

Etykiety energetyczne które trzeba znać

W dzisiejszych czasach praktycznie na każdym sprzęcie AGD i RTV można znaleźć etykiety energetyczne. Nie inaczej wygląda również sytuacja jeżeli chodzi o nowoczesne lodówki. W dużej mierze to właśnie dzięki etykiecie zdecydowanie łatwiej będzie wybrać energooszczędny sprzęt. W pierwszej kolejności warto wspomnieć o tym, że obecnie jest dziesięć różnych klas, którym przypisano stosowne literki. Najwyższe klasy energetyczne to A+++, A++ i A+. Klasa średnia oznaczana jest z kolei literami B, C i D. Lodówki z symbolami E, F i G należą z kolei do najniższej klasy energetycznej. Warto wspomnieć o tym, że wielu producentów klasy energetyczne oznacza dodatkowo kolorami. Jak łatwo się domyślić lodówki na zielonych paskach są najbardziej ekologiczne, a te na czerwonych paskach należy omijać szerokim łukiem.

Jak oznakowane są lodówki?

Dzięki energooszczędnej lodówce można znacząco obniżyć rachunki za prąd. Jest to doskonały wybór również dla tych osób, które zwracają szczególną uwagę na ochronę środowiska naturalnego. Każda nowa lodówka posiada nie tylko etykietę energetyczną, ale również kod QR oraz informacje o pojemności. Bardzo wielu producentów podaje również poziom hałasu emitowanej przez lodówkę w trakcie jej pracy. Hałas na etykiecie podawany jest w wartości liczbowej, dzięki czemu można szybko porównać dostępny na rynku sprzęt. Najcichsze są lodówki oznaczone literą A. Najgłośniejsze są z kolei lodówki oznaczone literą D. Każdy kolejny poziom oznacza powiększenie hałasu o 3 dB. Jeżeli chodzi o klasę energooszczędną, to od 2021 roku wprowadzono skalę od A do G, dlatego też nie znajdziemy już lodówek A+++.

Jak wybrać energooszczędną lodówkę?

Klasy energetyczne wbrew pozorom nie uwzględniają bezwzględnej wartości zużywania energii przez daną lodówkę. Każda etykieta energetyczna lodówki zawiera średnie szacowane zużycie energii w ciągu 12 miesięcy. Wartość ta umieszczana jest zawsze w pierwszej ramce (pod paskiem z klasami energetycznymi). Pamiętać należy także o tym, że gdy jedna lodówka w przeciągu roku zużywa 300kWh, a druga 600kWh, to wcale nie oznacza, że to właśnie ta pierwsza jest bardziej energooszczędna. Jeżeli chcemy wybrać najbardziej energooszczędną lodówkę, to należy zwrócić uwagę także na jej wielkość. Na szczęście, dzięki klasie energetycznej nie ma potrzeby ręcznego przeliczania bezwzględnego zużycia prądu wobec kubatury lodówki. Na samym końcu warto wspomnieć o tym, że klasa energetyczna lodówki wyznaczana jest zawsze ze stosunku rocznego zużycia energii bezpośrednio do zużycia energii standardowej lodówki.

Udostępnij