lodowki24h.pl

Blog tematyczny o technologiach.

Internet

Internet w Polsce – jak i kiedy powstał?

Internet w Polsce – jak i kiedy powstał?

Z raportu Głównego Urzędu Statystycznego z 2021 roku wynika, że internet w Polsce posiada ponad 90% ludzi. Jest to dość imponujący wynik biorąc pod uwagę fakt, że 30 lat temu mało kto mógł sobie na niego pozwolić. W niedługim czasie przeszliśmy z 10 kb/s na kilkaset Mb/s – warto wiedzieć, jak wyglądała ta droga.

Początki internetu

1969 rok to data, którą uznajemy za początek internetu. To właśnie wtedy w Stanach Zjednoczonych powstała sieć APARNET, która miała na celu odciążenie głównego komputera ze względów militarnych. Naukowcom udało się tego dokonać i w pewnym momencie węzły znajdowały się w czterech lokalizacjach. W rezultacie pierwszy raz w historii udało się przesłać dane z jednego sprzętu na drugi.

W latach siedemdziesiątych dwudziestego wieku powstaje pierwsza poczta elektroniczna. Amerykański inżynier Raymond Tomlinson wysyła maila do samego siebie, a niedługo później APARTNET dociera do reszty świata i powoli staje się globalny.

Jednak najbardziej znaczące i przełomowe wynalazki, które rozwinęły internet to Usunet (system grup dyskusyjnych) oraz World Wide Web. W związku z tym na początku lat dziewięćdziesiątych powstaje pierwsza nadająca się do użycia przeglądarka internetowa – Lycos, a w 1998 roku swoją premierę ma Google.

Historia internetu w Polsce

Chcąc odpowiedzieć na pytanie, kiedy powstał internet w Polsce, mówi się o 1991 roku. Na Uniwersytecie Warszawskim zespół NASK (Naukowa i Akademicka Sieć Komputerowa) na czele z Rafałem Pietrzakiem wysyła pierwszego e-maila. W rezultacie w sierpniu udaje się mu skontaktować z Uniwersytetem Kopenhaskim.

Internet w Polsce dla reszty mieszkańców zaczął pojawiać się w grudniu  tego samego roku. Na początku dostęp do niego miały tylko cztery miasta – Kraków, Warszawa, Katowice i Toruń. Koszt uruchomienia internetu w naszym kraju wyniósł prawie 44 tysiące złotych. Warto zaznaczyć, że prędkość połączenia nie przekraczała nawet 10 kb/s.

Przed rokiem 2000 historia internetu w Polsce staje się coraz bardziej barwniejsza. Powstają wtedy takie portale jak Wirtualna Polska, Onet, Interia, O2 czy Allegro. W związku z coraz większym zapotrzebowaniem na dostęp do internetu, w 1996 roku Telekomunikacja Polska wypuszcza na rynek modem. Ze względu na dość wysoką cenę za dostęp do internetu, popularne stają się kafejki internetowe. Wszystko zmienia się w 2004 roku, gdy na najnowszy pakiet Neostrady TP stać już każdego przeciętnego Polaka i cały kraj poznaje internet.

Internet w Polsce teraz

Dobrze jest zdawać sobie sprawę z tego, że internet w Polsce niewiele ponad 20 lat temu był nieosiągalny dla wielu osób. Dzisiaj ponad 90% mieszkańców naszego kraju posiada dostęp do sieci i to już nie tylko w komputerze. Jesteśmy w stanie być online mając przy sobie telefon, tablet lub nawet zegarek, który z roku na rok zyskuje popularność.

Aktualnie prędkość połączenia internetowego może dochodzić nawet do 1 Gb/s. Historia internetu w Polsce pokazuje, jak wielkie jest to osiągnięcie – niedawno większość Polaków nie mogła sobie pozwolić na 10 kb/s.

Udostępnij