lodowki24h.pl

Blog tematyczny o technologiach.

KomputerRTV i AGD

Gdzie należy wyrzucić zużyty sprzęt elektroniczny?

Gdzie należy wyrzucić zużyty sprzęt elektroniczny?

Segregacja śmieci jest bardzo ważnym zagadnieniem, dlatego też tym bardziej warto dowiedzieć się, gdzie wyrzucić elektrośmieci. W niniejszym artykule można znaleźć odpowiedzi na to i wiele innych pytań.

Co należy zrobić z elektrośmieciami?

Elektrośmieci są bardzo specyficznymi odpadami, dlatego też nie można wyrzucać ich do zwykłych koszy na śmieci. Za nieprawidłowe składowanie elektrośmieci można otrzymać wysoką karę pieniężną, która sięga nawet 5000 zł. Zużyty sprzęt elektroniczny należy oddać do specjalnej placówki PSZOK (Punkt Selektywnej Zbiórki Odpadów). Jest to punkt w których składa się nie tylko sprzęt elektroniczny, ale również przeterminowane leki, zużyte opony i odpady budowlane, z którymi zawsze jest duży problem. Mało osób zdaje sobie sprawę z tego, że zużyty sprzęt elektroniczny można oddać także do salonu RTV i AGD. Każdy właściciel sklepu z elektroniką ma obowiązek przyjmowania elektrośmieci. Warto wspomnieć również o tym, że sprzęt elektroniczny można oddać do sklepu w którym nie został on kupiony.

Czym tak naprawdę są elektrośmieci?

Elektrośmieci Kraków najprościej rzecz mówiąc to nic innego jak elektroodpady, czyli zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny. Elektrośmieci to nie tylko artykuły RTV i AGD, ale również artykuły GSM. Do elektrośmieci można zaliczyć również zabawki dla dzieci z elementami elektrycznymi i różnorodne urządzenia medyczne. Zgodnie z aktualnymi przepisami do elektrośmieci zaliczamy sprzęt, który działa na zasadzie wymiany temperatury. Mowa tutaj między innymi o zamrażarkach, chłodziarkach, urządzeniach klimatyzacyjnych i pompach ciepła.

Do elektrośmieci zaliczymy oczywiście sprzęt komputerowy: monitory, laptopy, notebooki, czy też cyfrowe ramki LCD, które wykorzystywane są na szeroką skalę w fotografii. Elektrośmieci Kraków to również lampy fluorescencyjne i wysokoprężne lampy wyładowcze. Jedynym wyjątkiem są standardowe żarówki, które można zaliczyć do odpadów zmieszanych. Na samym końcu należy wspomnieć o sprzęcie wielkogabarytowym i małogabarytowym. W tym pierwszym przypadku mowa oczywiście o artykułach AGD, drukarkach, wyrobach medycznych, oprawach oświetleniowych i panelach fotowoltaicznych. Sprzęt małogabarytowy to z kolei popularne urządzenia RTV i AGD. Do sprzętu małogabarytowego można zaliczyć również niektóre instrumenty muzyczne, kalkulatory, wagi i elementy instalacji cieplnej.

Jak bezpiecznie i ekologicznie pozbyć się elektrośmieci?

Zużyty sprzęt elektroniczny można zostawić w serwisie. Jeżeli okaże się, że naprawa komputera albo pralki nie jest korzystnym rozwiązaniem z ekonomicznego punktu widzenia, to można go nieodpłatnie pozostawić w serwisie. W tym konkretnym przypadku należy zadbać jedynie o transport elektrośmieci. Pamiętać należy o tym, że serwisy przyjmują wyłącznie kompletny sprzęt, dlatego też nie należy własnoręcznie demontować sprzętu elektronicznego. W niektórych miastach można spotkać specjalne kosze na elektrośmieci. Mowa tutaj oczywiście o kontenerach ZSEE do których można wrzucić zużyty sprzęt. Pojemniki przeznaczone są wyłącznie do małogabarytowych elektrośmieci.

Udostępnij