lodowki24h.pl

Blog tematyczny o technologiach.

Gry

Tworzenie gier – co warto wiedzieć?

Tworzenie gier – co warto wiedzieć?

Gry komputerowe od dawna nie są traktowane jedynie jak dziecinna i infantylna rozrywka, lecz stały się takim samym dobrem kultury, jak muzyka czy też filmy. Nic więc dziwnego, że coraz więcej osób chce spróbować samodzielnie stworzyć jakąś grę. Jak się jednak okazuje, jest to stosunkowo trudne do zrealizowania, nawet jeśli posiada się odpowiednie umiejętności programistyczne. O czym więc trzeba wiedzieć, jeśli chce się zrealizować takie zadanie? Na czym polega tworzenie gier?

Wybór platformy

Od czego programista gier powinien zacząć planowanie zrobienia własnej gry? Jak się okazuje, zdecydowanie najważniejszą sprawą jest to, aby wybrać platformę docelową, na którą gra zostanie napisana. Co to dokładnie oznacza?
Jak każdy doskonale wie, w gry można grać na olbrzymiej ilości urządzeń. Oczywiście jedną z popularniejszych platform jest komputer osobisty, lecz oprócz tego w gry można grać na licznych konsolach, a nawet na telefonie. A jak każdy gracz wie, nie da się grać w tę samą kopię gry na każdej platformie. Chcąc w jedną pozycję grać na telefonie i na konsoli, trzeba ją kupić dwa razy.

Wybór gatunku

Kolejną bardzo ważną sprawą, nad którą trzeba się zastanowić przed rozpoczęciem pracy nad grą, jest podjęcie decyzji o gatunku, w którym gra ma być utrzymana. Podobnie jak w przypadku książek lub filmów, gry również mają swoje gatunki. Zupełnie inaczej prezentować się będzie gra strategiczna, inaczej sportowa, a jeszcze inaczej wyścigowa czy też muzyczna, bo i takie gry są na rynku. Możliwości jest naprawdę wiele i trzeba koniecznie przed rozpoczęciem jakiejkolwiek pracy podjąć decyzję, czego dana gra będzie dotyczyła.

Dla kogo piszemy grę?

Wiele osób zadaje sobie pytanie, jak stworzyć grę na telefon, jak na konsolę przenośną lub na komputer. Pytanie, które przede wszystkim powinni sobie zadawać twórcy gier, to dla kogo konkretnie je piszą. Dlaczego jest to tak ważne?
Żaden twórca gier nie pisze ich dla siebie. Podobnie jak filmy nie są kręcone tylko dla satysfakcji reżysera, a obrazy malarza. Celem jest po pierwsze uzyskanie uznania, a po drugie, zarobienie na swojej pracy. Żeby jednak to osiągnąć, konieczne jest określenie grupy odbiorców gry. Zupełnie inaczej powinna się prezentować produkcja dla młodszych graczy, a inaczej dla tych bardziej dojrzałych czy też wręcz dorosłych.

Testowanie gry

Tworzenie gry, nawet tej najprostszej i amatorskiej, to proces bardzo żmudny, trudny i zajmujący naprawdę wiele czasu. Powoduje to, że w trakcie pracy powstawać może wiele błędów, pomyłek i niedopracowanych elementów. Jak ich uniknąć?
Jak się okazuje, wielu z tych problemów uniknąć się po prostu nie da i są one częścią procesu twórczego. Rzecz jasna nie można wydać gry niedopracowanej, dlatego też tak ważne jest odpowiednie jej przetestowanie. Zdarza się, że etap testowania gry zajmuje znacznie więcej czasu niż jej tworzenie.

Wydawanie gry

Jaki jest ostatni etap pisania gry? Jak można się bez trudu domyślić, chodzi o udostępnienie jej graczom. Jest to dość łatwe, ponieważ obecnie nie trzeba korzystać z dystrybucji fizycznej w sklepach, lecz można grę udostępnić w sklepie internetowym danej platformy.

Udostępnij