lodowki24h.pl

Blog tematyczny o technologiach.

InternetKomputer

Internet światłowodowy – co warto wiedzieć?

Internet światłowodowy – co warto wiedzieć?

Trudno sobie w dzisiejszych czasach wyobrazić życie bez internetu. Stał się on dokładnie taką samą podstawową potrzebą gospodarstwa domowego, jak bieżąca woda czy też elektryczność. Jak się jednak okazuje, w dalszym ciągu wiele osób nie do końca wie, czym jest internet światłowodowy. Warto się tego dowiedzieć, ponieważ jest on zdecydowanie najczęściej oferowany przez dostawców. Co więc powinno się wiedzieć o internecie światłowodowym?

Czym jest internet światłowodowy?

Analizując oferty dostawców internetu, da się bez trudu znaleźć informacje o internecie bezprzewodowym, satelitarnym czy też tym, który pochodzi z gniazdka elektrycznego. Jak więc można łatwo zauważyć, chodzi w tym wypadku o sposób przyłączenia klienta do sieci. Czym zatem jest internet światłowodowy?
Światłowód to specjalny rodzaj przewodu, który zamiast miedzianej żyły zawiera w sobie włókno szklane i tworzywo sztuczne. W przypadku klasycznego przewodu sygnał przybiera postać impulsu elektrycznego, natomiast w przypadku światłowodu jest to fala świetlna, czyli, innymi słowy, światło. Jak więc można się bez trudu domyślić, oznacza to ogromną prędkość takiego internetu. Nie jest to jednak jego jedyna zaleta.

Jakie są najważniejsze zalety internetu światłowodowego?

Nie da się ukryć, że najważniejszą zaletą internetu opartego na światłowodzie jest prędkość przesyłu danych. Zastąpienie impulsu elektrycznego falą świetlną powoduje również, że sygnał jest o wiele stabilniejszy i bardziej odporny na zakłócenia. Często bowiem użytkownicy zwykłego internetu narzekają na jego prędkość w przypadku śnieżycy, silnych opadów deszczu czy też podczas burz. W przypadku internetu opartego na światłowodzie takie trudności zupełnie nie występują.

Jaka jest jeszcze inna zaleta takiego internetu? Jego olbrzymią korzyścią są bardzo niskie opóźnienia w przesyle danych. Szczególnie docenią ten fakt gracze, którzy lubią uczestniczyć w grach z innymi internautami, gdzie opóźnienie powinno być jak najmniejsze.
Na sam koniec dowiedzieć się jeszcze trzeba, że światłowód jest o wiele mniej awaryjny niż klasyczny internet. Możliwe jest to dzięki znacznie prostszej instalacji przyłączeniowej.

Czy każdy ma dostęp do internetu światłowodowego?

Jak więc widać po powyższym opisie, internet tego rodzaju to naprawdę bardzo duże zalety dla użytkowników. Powoduje to, że coraz więcej klientów chce mieć takie właśnie łącze. Czy jest to możliwe?
Jak się okazuje, niestety dostępność światłowodu jest dość ograniczona. O ile zwykły internet jest dostępny już dla każdego, tak ten oparty na światłowodzie dostępny jest jedynie w dużych miastach i ościennych miasteczkach.
Osobną sprawą, jeśli chodzi o posiadanie światłowodu, jest jego cena. Ile kosztuje światłowód? Jeśli mimo wszystko ma się dostęp do takiego łącza, to zwykle trzeba za taki internet zapłacić kilkadziesiąt złotych więcej, niż za wolniejsze i po prostu gorsze łącze.
Czy warto zdecydować się na taki internet? Jeśli tylko ma się możliwość jego podłączenia, zdecydowanie tak, ponieważ jego zalety szybko wynagradzają nieco wyższą cenę.

Udostępnij