lodowki24h.pl

Blog tematyczny o technologiach.

Internet

Czym charakteryzuje się łącze symetryczne?

Czym charakteryzuje się łącze symetryczne?

W dzisiejszych czasach trudno wyobrazić sobie normalne funkcjonowanie bez dostępu do Internetu. Na rynku jest bardzo wiele rzetelnych firm, które świadczą usługi telekomunikacyjne. Warto jednak wyraźnie zaznaczyć, że nie każda firma oferuje identyczne parametry techniczne łącza. Przed podpisaniem nowej umowy z operatorem warto dokładnie sprawdzić jakie łącza będą wykorzystywane.

Łącze symetryczne i asymetryczne – co trzeba wiedzieć?

W pierwszej kolejności warto wspomnieć o tym, że symetryczne i asymetryczne łącze internetowe to zupełnie dwa różne rodzaje usług. Jeżeli chodzi o klientów biznesowych, to w dzisiejszych czasach najczęściej decydują się one na łącze symetryczne, które oferuje zdecydowanie lepsze parametry niż łącze asymetryczne. Największym atutem łącza symetrycznego jest oczywiście gwarancja ustalonej prędkości pobierania i wysyłania danych. Jeżeli chodzi o klientów indywidualnych, to największym zainteresowaniem cieszą się łącza asymetryczne. Olbrzymia popularność wynika oczywiście z bardzo atrakcyjnej ceny. W dzisiejszych czasach większość dostawców oferuje stałe łącze asymetryczne, które nie posiada żadnych ograniczeń jeżeli chodzi o ilość transferu danych. Niestety przy łączu asymetrycznym nie ma gwarancji takiej samej szybkości pobierania i wysyłania danych. Przy łączu asymetrycznym znacznie większa jest prędkość pobierania danych. Problemy pojawiają się dopiero wtedy, gdy trzeba wysłać dużą ilość danych. Przed wybranie odpowiedniego łącza należy dokładnie zastanowić się nad swoimi potrzebami.

Czym tak naprawdę jest prędkość pobierania?

Prędkość pobierania jak sama nazwa wskazuje informuje nas z jaką szybkością można pobrać dane z Internetu na komputer. Większość dostawców Internetu podaje wyłącznie prędkość pobierania, dlatego też warto sprawdzić również szybkość wysyłania danych. Ten drugi parametr ma duże znaczenie przede wszystkim dla firm, działających w branży IT. To właśnie tutaj bardzo często trzeba wrzucać na serwer duże ilości plików. Internet symetryczny jest doskonałym wyborem dla tych osób, które muszą pracować z kilkoma różnymi projektami wymagającymi ruchu na łączu. Po Internet symetryczny powinny sięgnąć także te firmy, które cenią sobie wydajne korzystanie z chmury. To właśnie w wirtualnej chmurze ogromną rolę odgrywa nie tylko prędkość pobierania, ale również prędkość wysyłania danych.

Dlaczego warto postawić na internet symetryczny?

Bardzo wiele osób decyduje się na Internet symetryczny ponieważ dzięki niemu można liczyć na dokładniejsze diagnozowanie i szybkie usuwanie potencjalnych awarii. Warto wspomnieć także o tym, że to właśnie Internet symetryczny pozwala ustawić znacznie większą liczbę różnych adresów IP. Jest to dobre rozwiązanie dla użytkowników początkujących, którzy cenią sobie łatwe i bezproblemowe konfigurowanie. Po łącze symetryczne powinny sięgnąć także te osoby, które chcą skorzystać z własnego routera wyposażonego w wiele dodatkowych funkcji. Łącze symetryczne przy użyciu popularnej technologii radiolinii umożliwia dostarczenie szybkiego Internetu nawet w bardzo trudnym terenie.

Udostępnij